Inspiratie door rust te nemen
We kennen allemaal momenten van inspiratie. De momenten dat je zomaar ineens een goed idee krijgt, je werk vanzelf gaat, een probleem opgelost is…. En dan heb je direct het gevoel van een soort euforie. Inspiratie is een moment waarbij de ideeën als vanzelf komen, dat wat je doet als vanzelf gaat. Het wordt ook wel omschreven als een moment van bezieling.
Die inspiratie kunnen we allemaal goed gebruiken, om wat voor reden dan ook. Maar waarom ontbreekt het dan zo vaak? Hoe vaak gebeurt het niet dat je heel hard een goed idee of een oplossing nodig hebt, of gewoon dat alles even als ‘vanzelf’ gaat, maar dat de inspiratie maar niet wil komen?
Ik merk dat als ik te graag wil dat die inspiratie er is, het niet komt. Dan schiet ik in het denken, nadenken, zoeken in mijn hoofd naar dat goede idee… en weet je wat het is, dan is er helemaal geen ruimte voor, dus kan het ook niet bij me komen. Een goed idee kun je niet forceren.
Wat dan ook niet werkt, is gewoon maar met andere dingen aan de gang gaan en het benodigde idee ‘parkeren’ in de hoop dat de inspiratie dan vanzelf wel zal komen. Als je de inspiratie nodig hebt, is het wel belangrijk je daar bewust op te richten, je energie erop te richten. Wacht niet op inspiratie om vervolgens ergens mee te beginnen. Neem actie en dan volgt inspiratie.
Maar wat dan wel? Dat is een goede vraag. Wat zorgt dat we even niet denken, maar ons even ‘leeg’ kunnen maken? Dat kun je bereiken door je te laten inspireren. Iedereen wordt door andere dingen geïnspireerd. Dingen, situaties of momenten die kunnen inspireren zijn bijvoorbeeld een kunstwerk, een boek, een gesprek, een foto, de handelingen van een persoon, de natuur, een vlinder… Al deze dingen hebben een ding gemeen: ze zorgen voor rust, rust in je hoofd.
Voor mijzelf werkt het goed om letterlijk rust en ruimte op te zoeken. Het lijkt tijd verspillen, maar uiteindelijk is dat het niet. Het kan betekenen naar buiten gaan, de natuur in, of gewoon even de tuin in, kijken naar de planten, de vogels, de geluiden horen… gewoon waarnemen zonder bewust na te denken. Een andere manier is in beweging komen, wandelen, hardlopen, fietsen, noem maar op.
Mijn ervaring is dat ik vooraf even in gedachten neem waar ik bijvoorbeeld een idee voor nodig heb. Vervolgens zet ik dat uit mijn gedachten en ga naar buiten. In de meeste gevallen krijg ik binnen een half uur een gedachte, een woord, een zin, in mijn hoofd. Ik noem het maar even: ik krijg het binnen.
Ik vind het lastig om dan niet direct weer hierover na te denken, maar probeer het wel… nog even laten gaan… en als het blijft ‘rondzingen’ in mijn gedachten… ja dan weet ik dat ik er echt wat mee moet doen.
Als ik vervolgens weer achter mijn bureau ga zitten, dan kan ik ermee verder. Bijvoorbeeld met schrijven, zoals deze column. Zo is deze tekst ook ontstaan. Ik stel me de vraag waar ik over zal schrijven. Dat kan even duren en ja hoor na de rust opgezocht te hebben, was mijn idee voor deze column geboren.
En bij schrijven is het voor mij zo dat ik dan ga zitten, laptop op schoot, nergens anders aan denken en de tekst wordt geboren. Zo heb jij ook talenten die zich dan ineens optimaal laten zien!
Welk idee, welke inspiratie heb jij nodig? Probeer deze methode eens, ik ben benieuwd of het voor jou ook werkt.
Annechien Broekmeijer
Lees meer van Annechien op Rust.nl:
Stromend water is rust
Hoogsensitief en toch rust
‘Hoe vind je rust in een druk leven met werk en gezin?’
Annechien Broekmeijer is moeder van drie kinderen, columniste en mede-eigenaar van marketingbureau KABAAL Marketing. Naast het opzetten en uitvoeren van de marketing van bedrijven houdt KABAAL zich bezig met de begeleiding van ondernemers. Dit heeft niet alleen betrekking op het ondernemerschap, maar vooral op de persoon die ondernemer is. Wie ben je als persoon, wat wil je bereiken en hoe kan je je authentiek presenteren en helemaal in je kracht staan.